Aquarius Adriatic

Chorvatsko

Zeměpisná poloha:
Chorvatsko se rozprostírá od východních svahů Alp na severozápadě k Panonské nížině a břehům Dunaje na východě, střední část zaujímá Dinarské pohoří, na jihu jej ohraničuje Jaderské moře.

Rozloha:
Rozloha pevniny je 56.594 km², rozloha teritoriálního moře je 31.067 km².

Zalidněnost:
4,437.460 obyvatel.

Národnostní složení:
Většinu obyvatel představují Chorvaté; národnostními menšinami jsou Srbové, Bosňané, Slovinci, Maďaři, Češi, Italové a Albánci.

Státoprávní uspořádání:
Chorvatsko je parlamentní demokratická republika.

Hlavní město:
Záhřeb (779.145 obyvatel) průmyslové a obchodní, dopravní, kulturní i akademické středisko země.

Délka chorvatského pobřeží:
5835,3 km, z toho je 4058 km pobřeží ostrovů, skal a útesů.

Počet ostrovů, hřebenů a útesů:
1185; největší ostrovy Cres a Krk; osídlených ostrovů je 47.

Nejvyšší vrchol:
Dinara 1831 m/nm

Podnebí:
Chorvatsko je pod vlivem třech klimatických pásem; ve vnitrozemí převládá mírné kontinentální podnebí, částečně i horské, zatímco na jadranském přímoří je příjemné středozemní klima s mnoha slunečními dny; suchá a horká léta, mírné a vlhké zimy. Průměrná teplota ve vnitrozemí: leden -2 až 0°C, a o něco nižší ve vyšších polohách, srpen 20 a kolem 12°C v nejvyšších polohách. Průměrná teplota u moře: leden 5 až 9°C, srpen 22 až 25°C; teplota moře v zimě je 12°C a v létě kolem 25°C.

Měna:
Služební měna Chorvatska je kuna (1 kuna = 100 lip). Cizí měnu lze směnit v bankách, směnárnách, na poštách, ve většině turistických kanceláří, hotelů a kempů. Platební karty (Eurocard/Mastercard, Visa, American Express, Diners) přijímá většina hotelů, jachtařských přístavů, restaurací, obchodů a bankomatů.

Kurzy měn